1. Hello, have you changed your nickname on A801 and want to change it here as well? Contact your community minimod about it.
    Dismiss Notice

[Kitap] Kumral Ada Mavi Tuna

Discussion in 'Medya' started by Fbbtk, Mar 11, 2017.

1. Fbbtk

Fbbtk Elisah's Devoted
    Devoted to Elisah (Lv: 4)

Kategori:Roman

Yazar: Buket UZUNER

Ana Karakterler: Ada, Tuna, Aras

Dört dile çevrilen Kumral Ada - Mavi Tuna birçok toplumsal yaramızı irdelerken unutulmaz bir aşk hikayesi anlatıyor...

• Kitap Tuna'nın aşkını ve bu aşkın ona getirdiklerini konu ediniyor. Kitabı okurken Tuna'nın Adaya olan masum aşkını öğrenirken bu aşkın Tunayı ittiği bazı olaylara tanık oluyorsunuz. Ayrıca Tuna'nın geçmişteki anılarında gezinirken bazen Tuna'nın şuan içinde bulunduğu zamana giriş yaparak Tuna'nın yaşamakta olduğu şeyleri gerçekten yaşayıp yaşamadığını sorguluyorsunuz. Sorgulama sebebiniz ise Tuna karakterinin de yaşadığı şeylerin gerçek olmadığını düşünmesi fakat onun dışında kimsenin bunu kabul etmemesi. Açık olmak gerekirse ben Tuna'nın geçmişteki anıları anlatılan sayfaları daha çok seviyorum en çok da çocukluk çünkü hikaye o kadar güzel anlatılmış ki arkadaşınızın çocukluk anılarını dinlermiş gibi okuyorsunuz o kısımları.
      Aras karakterinin bana göre ana karakterler arasında yer almasının sebebi kitabın bir bölümünden sonra gidişatın Aras karakterinin başına gelen bir olay üzerine şekil alması. Kitap içerisinde sevdiğim bir özellik ise kitabın son kısmında kitaptaki karakterlerin kendi değerlendirmelerini yapmaları. Bu sanırım başka kitaplarda da varmış fakat ben ilk defa bu kitapta gördüğüm için bunu çok hoşuma gitti bu özelliği. Kitap kendini okuttururken bazen de gözyaşlarının akmasına sebep oluyor. Yine de ben gözyaşlarınızı akıtmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum. Son bir şey eklemem gerekirse kitap bana göre bazı soruları cevapsız bırakıyor. Bu kitabın sevdiğim bir başka özelliğiydi çünkü kitabı tekrar okursanız hiçbir heyecanınızı kaybetmeden tüm sorularınız aklınızda buna yanıt aramaya çalışarak okuyacaksınız. İstisna kitaplar haricinde kim ister ki bir kitabı heyecanlanmadan okumayı?
      Umarım bu konuyu okuduktan sonra kitabı edinip okuyan herkes en az benim kadar severler bu kitabı.

• Mabel (open)

Ufak bilgiler:
      -Araştırmalarıma göre Mabel Matiz ismindeki Mabel kelimesinin bu kitap ile alakası vardır. "Mabel adı okurken çok etkilendiğim, “Kumral Ada Mavi Tuna” romanında yer alan Tuna karakterinin takma adı." diye söylemiş kendisi. Artık Mabel niye bu takma adı kullanıyor sorusunu da kitabı okurken öğrenirsiniz. :D
      -Kitap içerisinde geçen kafe İstanbul'da halen işlemekte ve kitapta geçen tatlı da hala orada satılmaktadır. Benim gibi oranın meraklısı olanlar ziyaret edip tatlıyı yiyebilirler. :D

:(a):HERKESE İYİ KİTAP OKUMALAR:(a):

#1 Fbbtk, Mar 11, 2017
    Last edited by a moderator: Mar 14, 2017
    Onurmoruk and Eceyiim like this.
  2. Eceyiim

Eceyiim Elisah's Devoted
    Devoted to Elisah (Lv: 3)

Mabel matiz'i çok severim, müziğini de bir hayli o kadar. İlk fırsatta alıp okuyacağım, çok teşekkürler ❤️

*içerikte ki renkler çok göz yoruyor renkleri değiştirebilir misin?

Fbbtk likes this.
  3. Fbbtk

Fbbtk Elisah's Devoted
    Devoted to Elisah (Lv: 4)

Ben de arka plan gri olduğu için açık renkler seçmiştim hemen düzelteyim teşekkürler uyarı için :D

Eceyiim likes this.