1. Guest, we have some news for you. Click here.
    Dismiss Notice

Seriale TV

Discussion in 'Off-Topic' started by Magicalorb, Aug 9, 2016.

1. Magicalorb

Magicalorb RO Sentinel | Retired RO Minimod Module Team

Ce sunt serialele? Ei bine, serialele sunt asemănătoare cu filmele, diferenţa fiind aceea că serialele prezintă o poveste structurată pe mai multe întâmplări decât într-un film.

Majoritatea serialelor sunt structurate în sezoane: în general, un sezon are în jur de 16-26 de episoade. Am observat că cel mai des sunt cele care au 22 sau 16. Există și seriale care într-un sezon au peste 40 de episoade (exemplu: serialele turcești).
    Un episod are de cele mai multe ori 40-50 de minute (mult mai des 40). Sunt și episoade cu 20 de minute.
    Acum, vă voi prezenta câteva seriale *o*

Seriale thriller, de groază

Unul dintre cele mai urmărite seriale de groază este
    The Walking Dead - un serial legat în special de apocalipsă, zombie și supreviețuire. Acest serial a fost difuzat pentru prima oară pe 31 octombrie 2010. Numărul de telespectatori a crescut foarte repede, acest serial fiind urmărit de mai multe țări.

THE STRAIN

RAVENSWOOD

--------------------------------------------------------------------------------------

Dramă, investigații

De exemplu, serialul Pretty Little Liars este un serial dramatic despre câteva fete hărțuite de cineva care pretinde să fie prietena lor moartă, fiecare zi din viața lor este plină de dramă.

EYE CANDY - este un serial legat de o fată care este urmarită de un criminal în serie, același criminal care ii răpise sora, această fată trece prin multe întâmplări pentru sora ei, fiind tot mai aproape de moarte cu fiecare detaliu pe care îl descoperă.

--------------------------------------------------------------------------------------​

Acțiune, aventură

Prison Break - un serial legat de viața unor frați, unul dintre ei ajungând la închisoare pe nedrept, iar celălalt a ajuns acolo cu dorința de a-l salva. Între timp, s-au alăturat echipei de evadare mai mulți oameni din închisoare, unul dintre ei murind în timpul evadării, lăsându-le în mâini un secret foarte mare despre averea lui.

REVOLUTION

--------------------------------------------------------------------------------------

Seriale științifico-fantastice/cu ființe supranaturale
    SUPERNATURAL - este un serial cu ființe supranaturale legat de doi frați care vânează demoni, vampiri, wendigo și tot felul de monștri. Acest serial include și îngeri și întâmplări biblice ecranizate și modificate. E un serial foarte popular și amuzant care are +10 sezoane.
    Doctor Who - unul dintre cele mai vechi seriale, primul episod fiind difuzat in anul 1963. Serialul urmărește viața Doctorului, un Lord al Timpului care călătoreste in timp si spațiu pentru a salva omenirea, alături de asistentul sau.

--------------------------------------------------------------------------------------​

Seriale bazate pe benzi desenate
    Arrow - este vorba despre un miliardar, Oliver Queen, care a petrecut 5 ani pe o insulă numită Lian Yu. El a ajuns pe insulă dupa o înscenare plănuită de mama lui. În acest timp tatăl lui se sinucide pe o barcă de salvare, iar Oliver descoperă un carnețel cu persoanele rele din orașul lui. Ajuns înapoi, el devine „Arcașul” facând astfel dreptate în orașul său.

The Flash - este vorba despre un medic legist, Barry Allen, care susține că imposibilul există după ce mama lui a fost omorâtă de „niște fulgere”. Viața lui Barry se schimbă când este lovit de un fulger în timpul exploziei unui accelerator de particule construit de o companie din orașul său. Barry află că are o super-putere, aceea de a fugi cu sute de kilometri pe oră. El devine un ajutor pentru orașul său, fiind numit „Flash”.

Alte exemple de seriale

Există și seriale care au doar câteva episoade pe an. BBC Sherlock are 3 episoade în fiecare sezon, un sezon pe an.

Alte exemple ~ (open)
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Thread preluat de pe CFM, autorul original fiind Aniebunny.

2. Cristinescu

Cristinescu Batman RO Helper Helper

Eu ador serialul Lucifer.
    Este vorba despre Diavol care și-a luat o vacanță în Los Angeles și face echipă cu o polițistă pentru a pedepsi criminali :)

Magicalorb likes this.
  3. Trocaddero

Trocaddero Beretta 9mm

Eu sunt mai mult cu cartile, nu prea imi gasesc timp si de una si de alta, pe langa scoala si restul activitatilor de zi cu zi, dar m-am gandit de mai multe ori sa incep ceva.

Vreo recomandare pt. inceput?

4. Cristinescu

Cristinescu Batman RO Helper Helper

Îți recomand RIVERDALE pentru început.

5. Trocaddero

Trocaddero Beretta 9mm

Mersi, sper sa am si timp :)))

6. U_o

U_o Forum Expert

Supernatural e foarte interesant, dar are multe sezoane și cum tu nu prea ai timp:))

7. Aniebunny

Aniebunny Newbie Mouse

legenda spune ca prima data mi-a parut cunoscut acest thread si mi-a luat 5 minute sa vad ce scrie jos
    ..pro
    anyway
    serialele mele favorite sunt the walking dead, supernatural si game of thrones
    m-am gandit sa incep sons of anarchy dar nu pot bcz le time hates me [​IMG]

8. Meetsatan

Meetsatan Mito

Supernatural

9. Trustmotorcy

Trustmotorcy RO Helper

Gangland Undercover, ambele sezoane.

10. Boopjpg

Boopjpg Newbie Mouse

OA, este perfect

Lolbandlol likes this.